AGRO SERWIS 8/2018

Inauguracja pilotażowego programu KRUS: Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik
Starzejące się społeczeństwo na obszarach wiejskich wymaga kompleksowej opieki. M.in. z inicjatywy KRUS został uruchomiony nowy pilotażowy program skierowany do starszych i chorych osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników.
W Polsce nieustannie podnoszona jest kwestia starzejącego się społeczeństwa, organizowane są liczne akcje pod hasłem zdrowy i aktywny senior. Jednak ma to miejsce na obszarach zurbanizowanych. Pamięta się o uniwersytetach trzeciego wieku, o dziennej rehabilitacji dla osób starszych, ale niekoniecznie pamięta się o tym jeśli chodzi szczególnie o osoby z obszarów wiejskich. Stąd między innymi działania podejmowane obecnie przez KRUS – mówił na konferencji inaugurującej program, w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Podsekretarz Stanu Rafał Romanowski.

Czytaj dalej …

AGRO SERWIS 7/2018

Temat numeru: Ratować oziminy i zboża jare bez chwastów
Zaczynamy jednak informacją o planowanej pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Na wniosek organizacji rolniczych i rolników, przez ostatnie pół roku pracowaliśmy nad projektem ustawy pozwalającej na udzielenie pomocy rolnikom, którzy nie mogą regulować swoich zobowiązań – poinformował minister Krzysztof Jurgiel.
Szef resortu rolnictwa przedstawił na konferencji prasowej 28 marca br. główne założenia projektu ustawy, która jest już po konsultacjach i wkrótce zostanie przedłożona na radę ministrów. Jej wejście w życie planowane jest na czerwiec.

Czytaj dalej …

AGRO SERWIS 6/2018

Temat numeru: Ziemniaki i ochrona zbóż ozimych
Rok 2017 był rekordowy pod względem zbiorów ziemniaków w Polsce i w innych krajach, co spowodowało spadek cen – podkreślił na marcowej konferencji prasowej Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa, przedstawiając sytuację na rynku ziemniaka w Polsce i odnosząc się do kwestii niskich cen tego warzywa na krajowym rynku.

Czytaj dalej …

AGRO SERWIS 5/2018

Temat numeru: Zboża jare.
Ale najpierw o tym, jak ocenia aktualną sytuację w polskim rolnictwie resort rolnictwa. W cieniu zapowiadanych przez OPZZRiOR protestów w związku z – jego zdaniem – istotnie pogarszającą się sytuacją ekonomiczną rolników, Jacek Bogucki, Sekretarz Stanu w ministerstwie rolnictwa, zorganizował pod koniec lutego konferencję prasową na której stwierdził, że mimo uciążliwej pogody, dziś sytuacja w rolnictwie jest dobra, rolnicy otrzymują potrzebną pomoc na czas – choć rzeczywiście najtrudniejszą sytuację obserwuje się obecnie na rynku wieprzowiny. To efekt niskich cen skupu trzody chlewnej oraz ASF. Szersza relacja z konferencji wraz z bliską prognozą sytuacji na rynkach rolnych w aktualnym wydaniu AGRO SERWISU.

Czytaj dalej …