AGRO SERWIS 5/2018

Temat numeru: Zboża jare.
Ale najpierw o tym, jak ocenia aktualną sytuację w polskim rolnictwie resort rolnictwa. W cieniu zapowiadanych przez OPZZRiOR protestów w związku z – jego zdaniem – istotnie pogarszającą się sytuacją ekonomiczną rolników, Jacek Bogucki, Sekretarz Stanu w ministerstwie rolnictwa, zorganizował pod koniec lutego konferencję prasową na której stwierdził, że mimo uciążliwej pogody, dziś sytuacja w rolnictwie jest dobra, rolnicy otrzymują potrzebną pomoc na czas – choć rzeczywiście najtrudniejszą sytuację obserwuje się obecnie na rynku wieprzowiny. To efekt niskich cen skupu trzody chlewnej oraz ASF. Szersza relacja z konferencji wraz z bliską prognozą sytuacji na rynkach rolnych w aktualnym wydaniu AGRO SERWISU.

Czytaj dalej …

AGRO SERWIS 4/2018

W numerze: Wszystko o uprawie kukurydzy!
Od dwudziestu kilku lat powierzchnia uprawy kukurydzy na terenie całej Polski systematycznie rośnie. O ile wcześniej dominowała uprawa kukurydzy na kiszonkę, to od połowy lat 90. uprawa na kiszonkę i uprawa w kierunku ziarnowym obejmują zbliżoną powierzchnię. Istotne jest to, że dziś produkcja ziarnowa w pełni pokrywa nasze zapotrzebowanie.
Ubiegły rok był bardzo trudny dla kukurydzy. Jednak, zdaniem specjalistów, obserwując dane światowe, krajowe i rysujące się trendy, można z umiarkowanym optymizmem patrzeć na nadchodzący kukurydziany sezon i nie rezygnować z produkcji kukurydzy. Oceniając z perspektywy rosnącego zapotrzebowania krajowego i dynamicznie rozwijającego się eksportu, wskazany byłby nawet pewien wzrost powierzchni zasiewów – uważa prof. Tadeusz Michalski z PZPK. …

Czytaj dalej …

AGRO SERWIS 3/2018

W numerze:
Harmonogram naboru wniosków na PROW w 2018 roku
MRiRW przedstawiło w połowie stycznia plany dotyczące naboru wniosków w ramach PROW w 2018 roku. - Harmonogram przygotowaliśmy we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, analizując jednocześnie dotychczasowe działania i głosy partnerów społecznych. Łącznie będzie to kilkanaście naborów wniosków, w tym ten najbardziej wyczekiwany przez gospodarzy a pozwalający na zakup maszyn, czyli obszar D modernizacji gospodarstw rolnych – powiedział wiceszef resortu. - To już trzeci pełny rok wdrażania PROW. Jest to rok decydujący. Środki będą przeznaczone na 15 działań, 35 poddziałań i 42 typy operacji – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister Ryszard Zarudzki. – Rozpoczynamy od „Rozwoju gospodarstw”.

Czytaj dalej …

AGRO SERWIS 1-2/2018

W numerze:
1 października 2017 r. po blisko pięćdziesięciu latach, w Unii Europejskiej przestał funkcjonować system kwot cukrowych oraz szereg instrumentów rynkowych, które jemu towarzyszyły. Producenci buraków cukrowych weszli w nowe, nie do końca możliwe do określenia realia, ale co pewne, niestety z mocno umniejszoną ich dotychczasową siłą przetargową. W tym wydaniu AGRO SERWISU znajdą Państwo szereg artykułów analizujących obecną sytuację na rynku cukru, a także poświęconych uprawie buraków cukrowych w naszym kraju.

Czytaj dalej …